Jaunlaulāto pirmā pastaiga
Apburoša līgava žilbinoši baltā kleitā, elegantā uzvalkā tērpts līgavainis, viņu ziediem rotātais auto uz vienmēr brīnišķās Vecrīgas fona. Šādas fotogrāfijas droši vien ir gandrīz katrā rīdzinieku kāzu albumā. Pēc tam, kad rimušas Mendelsona kāzu marša skaņas, kad līgava un līgavainis teikuši jāvārdu, mijuši gredzenus un pieņēmuši viesu apsveikumus, ir laiks pirmajai jaunlaulāto pastaigai.
Septiņi laimes tilti
Šī tradīcija izveidojusies jau senatnē - kāzu dienā jaunā pāra jūtas “plūst pāri malām”, un viņi ir gatavi vai ar visu pasauli dalīties savā laimē, darot zināmu, cik ļoti viņi mīl viens otru. Tad, neskatoties uz pilsētas ikdienišķo burzmu, smaidīgie jaunlaulātie dodas uz iepriekš izvēlētām vietām,noliek ziedus, fotogrāfējas. Bet ļaudis tic, ka sastapt jauno pāri viņu pirmajā “izgājienā tautās”- tā ir laba zīme. Savukārt jaunlaulātajiem rūp cita “labā zīme”- šķērsot septiņus tiltus un uz katra no tiem iedomāties kādu īpašu vēlēšanos. Septiņu tiltu šķērsošanu var apvienot ar ziedu nolikšanu iecerētās vietās. Vēl nesen šādu tradicionālu vietu izvēle Rīgā bija diezgan niecīga, bet šodien katrs pāris izvēlas savu oriģinālu maršrutu un lemj, kurās zīmīgās vietās tas vēlas pabūt un atstāt mazu daļiņu savas lielās laimes.
Šeit minētas tikai dažas populārākās jaunlaulāto pastaigas vietas. Nereti kāzu mašīnas var sastapt pie Kārļa Zāles 1935. gadā izveidotā pieminekļa ,,Tēvzemei un brīvībai". Gājēju zona pie Brīvības pieminekļa tad pārtop teātra zālē un garāmgājēji - ieinteresētos jaunās ģimenes tapšanas ,,izrādes" vērotājos.
No Brīvības pieminekļa jaunais vīrs savu sieviņu uz rokām var aiznest uz Bastejkalnu, un no tiltiņa pirmie ziedi var tikt iemesti pilsētas kanālā. Laimes tiltus drīkst šķērsot arī kājām, tātad, pirmais, pats mazākais tiltiņš mums jau ir! Priekšā nākamais- lielāks. Tas ir vecākais un oriģinālākais tilts Rīgā, 1892. gadā ķieģeļu loka veidā būvētais tilts pār pilsētas kanālu. Pēc tam var uzkāpt Bastejkalna virsotnē vai pastaigāties gar kanālmalu K.Valdemāra ielas virzienā. Var arī doties uz Esplanādi, kur atrodas dzejnieka Jāņa Raiņa piemineklis. Raiņa un Aspazijas mīlas stāsts Latvijā zināms katram.
Skaistie mirkļi var tikt iemūžināti Vecrīgā Doma laukumā, tikai jāņem vērā, ka iebraukšanai Vecrīgā nepieciešama caurlaide. Vienkāršāk ir ar automašīnu aizbraukt līdz Rātslaukumam, kurš pēc atjaunošanas līdz ar Melngalvju nama uzcelšanu un Rolanda statuju pie tā kļuvis par īstu jaunlaulāto Meku. Turpinot ceļojumu, Daugavu var šķērsot pa iecienīto Akmens tiltu. No tā nobraucot, var griezties pa labi - uz viesnīcas Radisson SAS Daugava pusi, jeb pa kreisi - uz Mūkusalas ielu. Jebkurā gadījumā ziedus vai varbūt pudeli ar tajā ievietotu uz papīra lapiņas uzrakstītu vēlēšanos, ko iemet likteņupes Daugavas viļņos, straume aiznesīs tālāk uz jūru un tāliem, neredzētiem krastiem.
Iecienīto Arkādijas parku droši varētu pārdēvēt par Kāzu parku. Tā vēsture iesniedzas senajā 1852. gadā, kad iesākumā tur pletās siltumnīcas ar palmām, vēlāk priecēja vasaras teātris un vizināšanās ar ,,kegelbāni". 1900.gadā parku modernizēja, uzbūvējot ūdenskritumus, tiltiņus un arhitektoniski vieglas būves, dažas no kurām saglabājušās līdz mūsu dienām. 1911. gadā parks ieguva savu nosaukumu ,,Arkādija'', bet 1926. gadā to pārdēvēja par Torņakalna parku. Savā laikā tajā bijis arī kinoteātris, koncertestrāde un bērnu laukums. Šodien, ņemot vērā kuplo kāzinieku skaitu, kas parku izvēlas par pieturvietu pastaigas laikā, nenāktu par ļaunu uzsliet sezonas terases, kas pasargātu no pēkšņa lietus. Arkādija parkā pat palieli viesu pulciņi var, viens otram netraucējot, pavadīt atmiņā paliekošus brīžus. Īpaši aizkustinoši izskatās balto gulbju pāris, kas nereti kā sveicot piepeld Mārupītes krastā stāvošajiem jaunlaulātajiem, bet turpat netālu ūdenī plunčājas pīles - šīs vietas saimnieces. Pacienājiet tās ar līdzpaņemtu maizīti - putniem tas ļoti patīk!
Pāri Mārupītei var pāriet pa četriem pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados uzbūvētajiem gājēju tiltiņiem. Viens no tiem - tas, kurš tuvāk ūdenskritumam, var lepoties ar jaunas tradīcijas ,,sekām" - pie tā margām jaunie pāri kā savu jūtu noturīguma simbolu stiprina slēdzenes, atslēgas iemetot upē. Un tā, septiņi tilti ir šķērsoti. Ja ir vēlēšanās, pirms došanās uz kāzu svinībām vēl var pārbraukt arī Vanšu un Salu tiltiem, jo, kā mēdz teikt, labs labu nemaitā!
Sapņu saliņa
Vēl viens jaunlaulāto maršruts var vest pāri Deglava, Zemitāna, Gaisa tiltiem un tad, vairākkārt šķērsojot Daugavu pa Salu, Akmens un Vanšu tiltiem, turpināties Jūrmalas virzienā līdz Lielupes tiltam.
Jaunlaulāto iecienīti ir izbraucieni ārpus pilsētas. Šeit iespējams, aizmirstot pilsētas burzmu un sastrēgumus, pavizināties īstā kāzu pajūgā ar baltiem zirgiem. Savukārt, viesi var sekot jaunajam pārim jāšus uz zirgiem. Iespaidīgas atmiņas garantētas! Lauki piedāvā romantisku pastaigu basām kājām pa zaļu zāli, svaigā gaisā un pilnīgā vienotībā ar dabu. Pilsētniekiem šāda iespēja var šķist eksotiska, un ne mazāk atmiņā paliekoša kā Rīgas ievērojamāko vietu apmeklējums. Cita gaume, citas kāzas! Tiem, kam vientulība un klusums neliekas vilinošs, ir bezgala daudz iespēju sarīkot izklaides - kvadrocikli, ūdens motocikli, laivas, katamarāni, kuteri, tradicionālās pirtis, baseini un biljards. Protams, var arī kādu zivtiņu kopīgi noķert ...Iedomājieties - jūs ar viesiem atrodieties upes vidū laivās, bet krastā šajā brīdī uzplaukst jums veltīts salūts! Un vai nebūtu patīkami pēc izbraukuma un svētku mielasta doties pie miera viesu namiņā, elpojot svaigu ārpilsētas gaisu, bet no rīta sagaidīt saullēktu. Pirmo jūsu jaunajā kopīgajā dzīvē!
Galvenais jūsu pirmajā jaunlaulāto pastaigā vai izbraukumā- veiksmīgi izvēlēts jūsu vēlmēm atbilstošs maršruts. Nepaļaujieties tikai uz kāzu organizatoru gaumi, lai jūsu gaitas pavada jauks, bezrūpīgs garastāvoklis! Līgavai un līgavainim ir jāstaro laimē un jāsniedz pozitīvas emocijas arī viesiem!
www.jususvinibas.lv